Znáte indexy tělesné váhy?

Publikováno: 7.5.2019
BMI Kalkulačka - Znáte indexy tělesné váhy?

Víte, jaké je Vaše BMI?

BMI výpočet

Použijte naši kalkulačku, která vám ukáže BMI index, který je indexem nejpoužívanějším po celém světě. Dále se často používá také BMI Prime i index ABSI. Jelikož je obezita celosvětový problém, vznikla i řada dalších indexů. Toto jsou ony.

Brocův index

Tento index je zajímavý v tom, že podobně jako BMI Prime, tak i on umí určit to, kolik chybí do ideální váhy, nebo kolik naopak přebývá. Zatímco Prime toto ukazuje v procentech, Brocův index vypočte konkrétní číslo. Jedná se o velmi dobré vodítko pro toho, kdo chce vědět, kolik přesně musí zhubnout, aby měl ideální váhu. Má však své limity v tom, že nejlepší výpočty jsou spojeny s osobami vysokými v rozmezí 155 – 165 cm. Poté mohou být výpočty zkreslené. U nás to může být problém, zatímco v Asii jde o celkem hojně používaný vzorec.

WHR index

Jeden z indexů, který nehledí jenom na váhu a výšku, ale i na to, jak postava vypadá. Dá se přirovnat k indexu ABSI, který bere při výpočtu v potaz obvod pasu. WHR index je typický tím, že bere v potaz míru pasu a míru boků. Jejich změření není nic složitého. Stačí vzít krejčovský metr a určit ono správné místo měření. Výsledek ukazuje, zda je mezi danými mírami optimální poměr, nebo nikoliv. Díky tomuto indexu je lidská postava rozdělována do tří kategorií:

  • Smíšená
  • Androidní
  • Gynoidní

Rohrerův index

Při určování hodnoty BMI může být problém s dětmi, jelikož jejich celková skladba těla má stále ještě jiné parametry, než je tomu u dospělé osoby. Aby nedocházelo chybám a také problémům, vznikl ukazatel, který je označený jako Rohrerův index. Ten by měl být využívaný výhradně jenom u dětí ve vývoji. Když ho použije dospělý, budou výsledky značně zkreslené a nepravdivé. Jelikož je dětská obezita poslední roky velkým problém, výrazně stoupá i popularita daného indexu a množství jeho výpočtů, aby se určilo, zda je konkrétní dítě v rizikové skupině, která je ohrožena nadváhou.