BMI Kalkulačka - Výjimky BMI

Výjimky BMI

Pro většinu populace je BMI index ideálním pomocníkem pro zjištění toho, jak jsou na tom se svou hmotností a zda je nebo není na místě začít zdravý životní styl a hubnutí. Pokud nejste nijak výjimeční, je naše BMI kalkulačka i pro vás. Proveďte výpočet a zjistěte, zda je vaše váha v normálu, nebo nikoliv.

Zároveň musíme dodat, že jsou určité skupiny osob, u kterých může být výpočet lehce zavádějící. Jedná se o takzvané výjimky BMI, u kterých výpočet neodráží skutečnost. Jaké výjimky jsou nejznámější?

Kulturisté a aktivní sportovci

Takové osoby jistě velmi dobře znáte. Svaly na nich doslova hrají a jejich těla jsou dokonale vypracovaná. Takoví lidé mají na svém těle minimum tuku a maximum svalové hmoty. Jelikož svaly jsou výrazně těžší než tuk, podepisuje se to i na jejich váze, která je vyšší než u běžných lidí. Výsledkem je tom, že BMI kalkulačka často vypočítá hodnoty ukazující na nadváhu, i když s jejich tělem je vše naprosto v pořádku.

Těhotné ženy

Během těhotenství se váha zase až tolik nehlídá. Důležité je jíst tak, jak si žádá tělo i budoucí miminko. Jsou však ženy, které si i v tomto období váhu hlídají. Pokud hledí na BMI index, není to úplně nejlepší volbou. Je třeba myslet na to, že se během těhotenství proporce těla mění, a hlavně na to, že vyšší váhu způsobuje také miminko v děloze. I proto může BMI kalkulačka ukazovat vyšší hodnoty, které však nebývají nijak směrodatné.

Neaktivní jedinci

Víte, jaký máte BMI index?

Výpočet BMI

Kdo není ve svém životě nijak aktivní, ten má naprosté minimum svalové hmoty. I to může vést k tomu, že BMI index není přesný. Důvodem je to, že tukové zásoby jsou výrazně lehčí, než svalová hmota. Člověku s větším množstvím tukových zásob, ale s minimem svalové hmoty může BMI kalkulačka ukazovat hodnotu normální váhy, i když jeho postava naznačuje minimálně to, že je obézní. Jde často o jedince, které se skutečně téměř nehýbou a svaly tak mizí.